Članki in enciklopedije

Ste nemirni?

Ste nemirni?

Ste nemirni?

Ste pogosto nemirni, napeti, razdražljivi, živčni ali se preprosto srečujete s pomanjkanjem pozornosti? Rešitev tega problema vas čaka v članku. Preverite!

Opis

Nemir, nespečnost, razdražljivost?

V zeliščni medicini je hmelj izjemno priljubljena rastlina, ki ponuja številne koristi za zdravje. Svež hmelj ima grenak, aromatičen okus in značilni vonj, ki pri predelavi postane precej neprijeten. Vzrok za to je oksidacija mehke smole v hmelju. Pogosto se uporablja za zdravljenje artritisa, fibromialgije, nespečnosti, sladkorne bolezni in simptomov menopavze. Za izdelavo zdravil se uporabljajo posušeni cvetni listi hmelja.

 

Ali ste vedeli, da ga dodajajo številnim živilom in pijačam? Uporablja se tudi pri varjenju piva.

V predelovalni dejavnosti se ekstrakt hmelja dodaja kremam in losjonom.

 

Kako ga uporabljamo?

Iz hmelja najpogosteje pridelujejo infuzije, ki se uporabljajo za pripravo tinktur in grenčic, ter tonike. Tinkture izboljšujejo prebavo in povečujejo apetit. Grenčice so koristne pri zdravljenju bolezni srca, krčev, nevralgije, živčnih motenj, zlatenice in razdražljivega mehurja.

V starih časih so hmelj uporabljali tudi za zdravljenje zobobola ali bolečine v ušesu in sicer tako, da so vzglavnik napolnili s toplim hmeljem.

 

Pripravimo lahko tudi čaj, ki ga zaužijemo 2-3-krat dnevno. Ker čisti kri, ga je priporočljivo uživati v začetku pomladi.

Iz hmelja lahko pripravimo tudi obloge.

 

  1. Menopavza

Raziskave kažejo, da snov, ki jo najdemo v hmelju, deluje kot fitoestrogen (naravna snov, ki posnema delovanje estrogena). Znano je, da raven estrogena v menopavzi upada. Nekatere ženske si ob pojavu težav pomagajo s hmeljem. Raziskava iz leta 2006 je pokazala, da dnevni vnos hmelja lajša simptome menopavze. V raziskavi je sodelovalo 67 žensk, zdravljenje pa je trajalo 12 tednov.
 

  1. Nespečnost

Kombiniranje hmelja z baldrijanom lahko pozitivno vpliva na težave z nespečnostjo. V raziskavi iz leta 2010 je bilo ugotovljeno, da kombinacija hmelja in baldrijana izboljša kakovost spanja in zmanjšuje čas, ki je potreben, da oseba zaspi. Vzrok za to je hmeljevo eterično olje, ki deluje kot sedativ in uspavalo.
 


Glede na raziskave bi lahko hmelj v prihodnosti postal naravno sredstvo za preprečevanje in zdravljenje raka, sladkorne bolezni in zmanjšanje debelosti.

 

Hmelj se pogosto uporablja tudi pri naslednjih stanjih:

  • nemir,

  • napetost,

  • razdražljivost,

  • pomanjkanje pozornosti,

  • hiperaktivnost,

  • živčnost.

 

Izboljšuje apetit, povečuje pretok urina, pretok materinega mleka in pomirja prebavne motnje. Kot dopolnilno zdravljenje ga lahko uporabljajo bolniki z rakom prostate, rakom na dojkah ali jajčnikih, tisti, ki se borijo z visokim holesterolom, tuberkulozo, pogostimi okužbami mehurja, trebušnimi krči, vnetji debelega črevesja ali z dolgotrajno, bolečo erekcijo penisa.

V primeru razjed ga lahko nanesete na kožo, saj deluje kot protibakterijsko sredstvo.

O varnosti dolgotrajne uporabe hmelja je le malo podatkov. Pred uporabo prehranskih dodatkov se morate posvetovati z osebnim zdravnikom. Hmelja naj ne uživajo nosečnice in doječe matere, izogibajo pa se ga naj tudi ljudje z boleznimi, ki so povezane s hormonskim delovanjem.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov