Članki in enciklopedije

Fenilalanin

Fenilalanin

Fenilalanin

Raziskave kažejo, da lahko pomanjkanje fenilalanina in posledično tudi dopamina poveča tveganje za nastanek Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni. Spoznajte fenilalanin in si preberite celoten opis.

Opis

Fenilalanin

 

Prednosti uživanja in vloga v telesu:

Fenilalanin je zelo pomembna aminokislina, ki je hkrati tudi osnovna gradbena enota beljakovin. Poznamo različne vrste fenilalaninov – D-fenilalanin, L-fenilalanin in DL-fenilalanin, ki se ga proizvaja samo v laboratorijih. L-fenilalanin je esencialna aminokislina in je edina oblika fenilalanina v telesnih celicah.

Njegova vloga v telesu je zelo pomembna, saj naše telo brez fenilalanina ne more normalno delovati. Prav tako ga telo samo ne more proizvajati, kar pomeni, da ga moramo vanj vnašati z uživanjem živil, ki ga vsebujejo ali v obliki prehranskih dopolnil. Njegova naloga je proizvodnja tirozina (aminokisline) in nevrotransmiterjev, kot so dopamin, noradrenalin in epinefrin.

 

Pomanjkanje in simptomi:

Če našemu telesu primanjkuje fenilalanina, potem prihaja tudi do pomanjkanja dopamina, noradrenalina in epinefrina. Oseba se lahko sooči z nemirom, depresijo in motnjami razpoloženja. Raziskave kažejo, da lahko pomanjkanje dopamina poveča tveganje za nastanek Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni.

 

Priporočen dnevni odmerek:

Odraslim osebam se priporoča uživanje 1.500 mg fenilalanina dnevno, razdeljeno na 3 odmerke po 500 mg fenilalanina.

 

Stranski učinki ali predoziranje:

V telo običajno vnesemo večje količine fenilalanina, kot bi bilo potrebno za normalen razvoj organizma. Del zaužitega fenilalanina se v našem telesu pretvori v beljakovine, del pa v drugo aminokislino, ki jo imenujemo tirozin. Pri nekaterih ljudeh pride do dedne motnje v presnovi fenilalanina, ki jo imenujemo fenilketonurija. V resnici gre za pomanjkanje encima, ki pretvarja fenilalanin v tirozin, zaradi česar se fenilalanin prekomerno nakopiči v telesu. Če se fenilalanin in njegovi presnovki ne izločijo z urinom, lahko škodujejo celotnemu organizmu, negativen vpliv pa imajo predvsem na možgane. Fenilketonurijo prepoznamo po epileptičnih napadih, svetli koži, mentalni umski zaostalosti, spremenjeni osebnosti in pogosto tudi po premajhni glavi glede na druge dele telesa.

Uživanje prevelikih količin fenilalanina lahko privede do duševne zaostalosti že v obdobju otroštva.

 

Dober vir hranil:

Fenilalanin lahko najdemo v številnih živilih, bogatih z beljakovinami, kot so jajca, mlečni izdelki, piščanec, goveje meso in žita.

 

Ali ste vedeli?

Depresijo prepoznamo kot daljše obdobje slabšega razpoloženja, ki lahko traja nekaj tednov ali več. Nevrotransmiterji igrajo pomembno vlogo pri uravnavanju razpoloženja, fenilalanin pa je pomemben za njihovo proizvodnjo. Fenilalanin nam lahko pomaga odpraviti simptome depresije.

Kronična bolečina je bolečina, ki traja več tednov ali mesecev. Začne se lahko s sprožilcem, kot sta okužba ali poškodba, ali pa povsem brez pravega razloga. Fenilalanin nam lahko pomaga pri nadzorovanju kronične bolečine. Če ga v obliki prehranskega dopolnila jemljemo redno v daljšem časovnem obdobju, lahko na naraven način prispevamo k zmanjšanju intenzivnosti kronične bolečine.

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov