Članki in enciklopedije

20. teden nosečnosti

20. teden nosečnosti

20. teden nosečnosti

Iskrene čestitke! Za vami je namreč prva polovica nosečnosti. Vrh maternice je zdaj pod popkom, najverjetneje pa ste do 20. tedna že pridobili že nekaj kilogramov. Spoznajte 20. teden nosečnosti in si preberite celoten opis...

Opis

20. teden nosečnosti


Kaj se dogaja v 20. tednu nosečnosti?
Plod je v tem tednu dolg približno toliko, kot je dolga banana. V prvih 20. tednih so plodove noge skrčene proti trupu, zato je dolžino ploda težko oceniti. Šele po 20. tednu pričnemo plod meriti od glave do pet. V tem tednu so v maternici dvojčki zelo lepo vidni. 


V 20. tednu otrok zaužije precej več kot v prejšnjih tednih, kar je odlično za njegov prebavni sistem, ki dela s polno paro. Plod že proizvaja mekonij, črni, lepljivi stranski produkt prebave. Ta snov se kopiči v njegovem črevesju in je vidna v prvi polni plenički. Nekateri plodi mekonij izločijo že v maternico med porodom. 


Kako se spremeni življenje ženske?
Iskrene čestitke! Za vami je namreč prva polovica nosečnosti. Vrh maternice je zdaj pod popkom, najverjetneje pa ste do 20. tedna že pridobili približno 5 kilogramov. Pričakujte, da bo v naslednjih tednih vaša teža pridno naraščala. Pri prehrani naj bo poudarek na železu, pomembnem mineralu, ki se uporablja za izdelavo hemoglobina (del rdeče krvne celice, ki prenaša kisik). 


V obdobju nosečnosti žensko telo potrebuje več železa, saj lahko le tako prenese povečanje krvnega tlaka, železo pa potrebujeta tudi plod in posteljica. Eden najboljših virov železa za nosečnice je rdeče meso. Perutnina, zlasti temnejša, prav tako vsebuje nekaj železa. Rastlinski viri železa so stročnice, sojini izdelki, špinača, rozine in žitarice, obogatene z železom.


Ne pozabite obiskati šole za starše!


Kako si zagotoviti prijeten počitek?
V obdobju nosečnosti je spanec pravi izziv. Iz tedna v teden je lahko spanec slabši, saj v telesu prihaja do številnih sprememb. Mnoge nosečnice se v obdobju nosečnosti prvič srečajo s smrčanjem, kar je posledica povečane ravni estrogena v telesu. Estrogen namreč prispeva k otekanju sluznice. Pojavijo se prebavne motnje, ki postanejo še posebej neprijetne, ko ležimo v postelji. Izogibati se je potrebno živilom, ki povzročajo zgago, priporočljivo pa je spanje v malce dvignjenem položaju. 


Nosečnice mnogokrat pestijo krči, ki so še posebej aktivni ponoči. V tem primeru se je najbolje za nekaj minut sprehoditi, dokler krč ne mine.
Ko najdemo udoben položaj, poskušajmo dele telesa podložiti z blazinami, saj bo tako počitek prijetnejši in mirnejši. Obstaja ogromno blazin, namenjenih nosečnicam in doječim materam.


Ste se že srečali z nočnim potenjem? Hormonske spremembe, spremembe v presnovi in spremenjena telesna teža lahko pospešijo potenje. Spalnica naj bo hladna, ob postelji pa imejte vedno na voljo copate in kopalni plašč. 


Vstajanje iz postelje je lahko še posebej naporno. Vstajamo počasi, da se nam ne zvrti. 


Pomagamo si lahko s prijetnimi vonji. Še posebej primerno je eterično olje sivke, ki ga lahko nakapljamo na blazino pred spanjem. 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov