Članki in enciklopedije

6. teden nosečnosti

6. teden nosečnosti

6. teden nosečnosti

Srce ploda bije s hitrostjo 100 – 160 utripov na minuto, kar je skoraj 2× hitreje od vrednosti, normalne za odraslega človeka. Kri že kroži po teleščku ploda. Spoznajte 6. teden nosečnosti in si preberite celoten opis..

Opis

6. teden nosečnosti


Kaj se dogaja v 6. tednu?
Nos, usta in ušeska se pričnejo oblikovati v 6. tednu. Če bi si lahko sedaj ogledali plod v maternici, bi opazili bistveno preveliko glavo in temne lise na mestih, kjer se bodo razvile oči in nosnice. Tudi ušesa so videti kot temne lise na straneh glave, roke in noge pa so videti kot štrleči izrastki. Srce ploda bije s hitrostjo 100 – 160 utripov na minuto, kar je skoraj 2× hitreje od vrednosti, normalne za odraslega človeka. Kri kroži po teleščku ploda. Črevesje se prične razvijati, pojavijo pa se tudi trda tkiva, pripravljena na razvoj pljuč. Počasi prične nastajati hipofiza, kot tudi možgani, mišice in kosti. Plod je sedaj velikosti leče.


Kako se spremeni življenje ženske?
V tem obdobju se pogosto pojavi razcepljena osebnost, kar je povsem normalno. En dan je ženska izjemno vesela, medtem ko jo naslednji dan pesti žalost. Gre za vznemirjenje, saj se v telesu nekaj dogaja, poleg tega pa smo neprestano v pričakovanju. Nihanje hormonov lahko povzroči spremembe razpoloženja.


Relativno pogosto se v zgodnji nosečnosti, kar 6. teden vsekakor je, pojavijo drobne pikice krvi na spodnjem perilu. To se pojavi pri približno ¼ nosečnic. Običajno gre za normalen pojav, ker pa je krvavitev lahko znak splava, se je v tem primeru potrebno posvetovati z zdravnikom. Zlasti, kadar se motnje – krvavitve pojavljajo pogosto.


Imate dvojčka?
Dvojčki se zelo pogosto pojavljajo v družinah. Poglejmo si nekaj preprostih dejstev:

  • 1 izmed 31 rojstev predstavljajo dvojčki (približno 3%).
  • Dvojčka sta lahko popolnoma identična ali pa si nista niti malo podobna. Gre zgolj za slučajen pojav, na katerega seveda ne moremo vplivati. Kadar se eno oplojeno jajce deli na polovico, se razvijeta identična dvojčka, vendar je verjetnost za ta pojav 1:250.
  • Kadar se ženska zdravi zaradi neplodnosti, obstaja večja možnost za razvoj dvojčkov. V povprečju 20-25% žensk, ki jemljejo zdravila za izboljšanje plodnosti ali se poslužijo in vitro oploditve, rodi dvojčka.
  •  Ženskam, ki so že rodile dvojčka, se pri ponovni zanositvi zelo pogosto zgodi, da ponovno zanosijo z dvojčkoma.
  • Če ima ženska v družini dvojčka (brata, sestro, strica itd.) obstaja večja možnost, da bo tudi sama imela dvojčka.
  • Družinska zgodovina partnerja naj ne bi imela vpliva na razvoj dvojčkov. Če ima torej partner v družini dvojčka, to ne poveča možnosti za razvoj dvojčkov.
  • Več nosečnosti, kot jih je imela ženska, večje možnosti obstajajo za razvoj dvojčkov.
  • Dvojčki so zelo pogosti pri visokih ženskah, pri nizkih pa precej redkejši. 

 

Da se v maternici razvijata dvojčka, običajno ženska izve že v 1. trimesečju nosečnosti med ultrazvokom. Če se ženska odloči za genetski pregled v 1. trimesečju, bo imela ultrazvok med 11. in 13. tednom. Ženske, ki so zanosile s pomočjo umetne oploditve oziroma po zdravljenju za izboljšanje plodnosti, bodo imele ultrazvok bolj zgodaj, običajno v prvih osmih tednih nosečnosti. Prav tako se priporoča izvedba ultrazvoka kadar je maternica večja, kot bi pričakovali. Ultrazvok je neinvazivna in nujno potrebna preiskava pri nosečnicah, saj razkriva različna stanja, vključno z razvojem dvojčkov, še posebej pri 6. do 8. tednih nosečnosti. 


Ne pozabimo na hrano in pijačo, ki se ji je potrebno izogibati
Med nosečnostjo je še posebej pomembno, da se izognemo živilom in pijačam, ki bi lahko povzročila različne bolezni ali škodila plodu. Žal pa obstaja veliko napačnih informacij o tem, katera živila in pijačo nosečnica lahko uživa ter katerih ne sme. Potrebno je prav tako izboljšati način prehranjevanja – izbirati čim bolj zdrava, nepredelana živila. Jedilnik naj bo pester in raznovrsten. Seznam prepovedanih živil in pijač si lahko natisnete, nato pa list prilepite na hladilnik. Tako nikoli ne boste v dilemi. 
 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov