Članki in enciklopedije

Boragino olje (Borago officinalis)

Boragino olje (Borago officinalis)

Boragino olje (Borago officinalis)

Semensko olje borage je znano po izjemno visoki vsebnosti gama linolenske kisline (GLA), ki predstavlja približno 24% olja. Spoznajte boragino olje in si preberite celoten opis...

Opis

Boragino olje 

 

Boragino olje se pridobiva iz:

 

Ime rastline:

 

Boraga ali zvezdna roža

 

Latinsko ime rastline:

 

Borago officinalis

 

Druga imena za olje:

 

/

 

Splošni opis rastline in postopek pridelave:

Boraga je rastlina, ki izvira iz Sredozemlja. Pravimo ji tudi zvezdna roža ali boreč. V nekaterih delih sveta se boraga komercialno goji z namenom pridobivanja boraginega olja.

 

Enoletnico, ki v višino zraste do 70 centimetrov, prepoznamo po širokih, ustnatih in užitnih listih kiselkastega okusa, ki nekoliko spominja na okus kisle kumare. Tako listi, kot tudi steblo so rahlo okosmateni, cvetovi pa so značilne modre barve in zacvetijo v poletnih mesecih.

 

Semena, iz katerih se prideluje olje borage, so črno obarvana in na prvi pogled podobna brinovim jagodam. Semensko olje borage je znano po izjemno visoki vsebnosti gama linolenske kisline (GLA), ki predstavlja približno 24% olja.

 

Boragino olje se pridobiva izključno s hladnim stiskanjem semen borage in je zlato-rumene barve.

 

Uporaba olja:

Zaradi zelo visoke vsebnosti gama linolenske kisline se boragino olje najpogosteje uporablja za nego kože. Maščobne kisline še posebej koristijo občutljivi koži, saj jo nahranijo in navlažijo ter jo tako ohranjajo mehko, napeto in sijočo. Primerno je tudi za nego kože, nagnjene k dermatitisu, atopijske in suhe kože ter zrele kože. Velikokrat je dodano v kreme in losjone za nego, zlasti v kombinaciji z drugimi rastlinskimi olji. Uporaba se priporoča vsem, ki se srečujejo z aknami, rdečico, razdraženo kožo, prezgodnjim pojavom gub in s strijami.

 

Recepti:
Iz boraginega olja lahko pripravimo nežno mešanico olj za nego občutljivega področja kože okrog oči. Potrebujemo:

  • 10 ml boraginega olja,
  • nekaj kapljic olja mareličnih jedrc,
  • nekaj kapljic sladkega mandljevega olja.

Olja med seboj dobro premešamo in jih vsak večer vmasiramo v občutljivo področje okrog oči.

 

Ali ste vedeli? Novejša dognanja:

  • Zgodnje raziskave kažejo, da vsakodnevno uživanje olja borage v roku 12 tednov lajša simptome vnetja dlesni pri ljudeh s parodontozo.
  • Mlečna formula za hranjenje dojenčkov, ki so ji dodane maščobne kisline iz olja borage in ribjega olja, izboljša rast in razvoj živčnega sistema pri dojenčkih, rojenih prezgodaj, zlasti pri fantkih.
  • Obstajajo dokazi, da boragino olje v kombinaciji s protivnetnimi zdravili zmanjša simptome revmatoidnega artritisa.
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o. | Zemljevid strani | Uporaba piškotkov | Nastavitve piškotkov